Житният режим  на Учителят Петър Дънов  -  подготовка, същинска част, захранване - 
с начало на същинската част

 31 януари 2024 г.   

 

ПОДГОТОВКА ЗА ЖИТНИЯ РЕЖИМ  

                   от  21 януари 2024 г. до 30 януари 2024 г.   

  

Беседата от Учителя, която е добре да  се чете на първия ден от подготовката е „ПРАВИЛЕН ЖИВОТ“,   държана на 16 декември 1931 г., София, Изгрев.

https://triangle.bg/books/1931-09-30-06.1998/1931-12-16-06.html

Формулите, които се казват всеки ден от подготовката:

„Учителят е виделина за нас и ние сме силата на неговата десница.”
„В изпълнение волята на Бога е силата на човешката душа.”
„Учителю благи, води ме!”

 

Как протича един ден от подготовката:

Сутрин:
На гладно се смуче 1 ч.л. мед и след нея се пие 1 чаша топла вода с няколко капки лимонов сок.
Топлата вода е около температурата на нашето тяло. След затопляне на водата до три „бълбукания‘‘ - тя е оставена да поизстине.
След 30 мин. -  подходяща закуска за съответния ден.
Обяд:
Топла вода
, след 30 мин. - плод, след 30 мин.  - салата, супа и/или основно по избор, подходящи за съответния ден.
След обяд:
1 плод, накиснати ядки, подходяща закуска за съответния ден
Вечеря: салата, супа и/или основно по избор, подходящи за съответния ден.

 

21 януари 2024 г. - неделя

ПЪРВИ ДЕН от подготовката – 10 дни преди същинската част

Основна храна за деня - ЗРЯЛ ФАСУЛ
От днес - без месо и риба, за тези, които не са вегетарианци. 
Без сладкиши, тестени изделия и техните производни, без кафе и алкохол. От този ден изключвате гъбите от менюто си.
Храната не се пържи.
Ако не можете без кафе, само едно, когато сте най-сити.
Храната ви трябва да е варена, приготвена на пара, печена или сурова. Не ползвате силни подправки. Количеството на приеманата храна е нормалното за вас, от което сте сити и не ви е тежко.
Хапват се по желание плодове, зеленчуци, ядки (накиснати) - до 60 гр. за целия ден, хляб - по възможност от здравословните.
Можете да хапвате разделно при съобразяване с  времето за смилане на храната. Има и храни, които могат да се комбинират с други. Тях можете да хапвате заедно.
 

  

ПРИМЕРНО МЕНЮ за ПЪРВИЯ ден от подготовката / ДЕСЕТИЯ ден от захранването:

Закуски:

Сутрин

*Плодов крем: блендирани ягоди, банан, няколко червени боровинки за киселост и кокосово мляко (който иска, може да замени кокосовото мляко с кисело, като добави мед, кленов сироп или някакъв друг подсладител). Не махамe семките на ягодите. Ако някой има дразнене, просто да блендира отделно ягодите, да прецеди и тогава да ги добави.

*Хумус, намазан на филийка

Рецептата за хумуса: нахутът се накисва за 12 часа и после се вари, пасира се с малко от водичката при варенето, добавят се сол на вкус, малко кимион, лимонов сок и сусамов тахан, олио или зехтин. Всичко това се пасира (може да се добави и малко чесън).

*Овесени ядки с кисело мляко – с добавени орехи, ленено, слънчогледово, тиквено семе, стафиди, мед и канела.

Междинни

*1 плод, накиснати бадеми, орехи и тиквени семки, смесени със сусамов тахан и мед

*Настъргана или нарязана на парчета ябълка, с мед канела и орехи.

1.Салата

*Салата от спанак, магданоз, краставица, лук, зехтин, лимон, авокадо, кълнове от леща.

*Салата с нахут, спанак, пресен лук и магданоз/копър, овкусена с лимонов сок, сол и зехтин.

*Салата от сварен зрял фасул, сварен нахут, сварен и нарязан зелен фасул, червена чушка на кубчета, нарязани на кубчета стъбла от целина, ситно нарязан лук. Всичко се разбърква и се залива със сос от лимонов сок и зехтин. Могат да се добавят и орехи. Салатата престоява поне час преди сервиране.

*Салата от карфиол с тахан: розичките на карфиола се сваряват в подсолена вода или на пара, отцеждат се и се заливат със сос от сусамов тахан, лимонов сок, счукана скилидка чесън, малко смлян кимион. Поръсва се с наситнен магданоз.

*Салата от зрял фасул, сварен, печени нарязани чушки, чери домати, червен лук, олио, лимонов сок, поръсена с орехи.

* Листенца бобов хумус и букет от зеленчуци:

Накиснатите от вечерта 1 чаша боб и 1 чаша нахут се сваряват поотделно. По желание може да отстраните люспите на нахута, защото там са повечето инхибитори. Пасират се в блендер, като се добавят 2с. л. сусамов тахан, сол, сок от половин лимон, зехтин и по желание чесън, кимион, червен пипер. Слага се малко от аквафаба (водата от варенето на нахута), за да се получи желаната  гъстота.

* Салата от черен боб, царевица, авокадо, чушка и чери доматчета.  Бобът се накисва, най-добре от вечерта. Вари се, като водата се сменя 3 пъти. Царевицата може да е замразена. Всички други изброени съставки се нарязват. Всичко се смесва, като се добавя още лук, сок от лимон, сол, зехтин. Салатата може да се приготвя с всякакъв вид боб, боб мунг или комбинация.

*Салата с бял боб, тофу и босилек:

Тази салата се приготвя от предварително накиснат и сварен боб (не забравяйте да смените водата), печена червена чушка, сурова чушка, домат, лук, замразена царевица, тофу (може да се замести от бяло сирене), босилек, магданоз и винегрет (зехтин, сол, лимонов сок или оцет) Всичко се нарязва по възможност на еднородни парчета. Тофуто се овкусява предварително. Добре е да постои в маринатата поне 2 часа. Марината в случая е като винегрета за салатата, но всеки може да го маринова по свой вкус. Всичко се смесва в купа и се полива с винегрета.

*Боб с киноа

Една чаша черен боб, накиснат от предната вечер, се сварява в подсолена вода (водата се сменя 3 пъти). Една чаша киноа също се сварява. Червена чушка се нарязва на дребно. Чушката, заедно с половин чаша замразена царевица, се задушава за около 10 мин. В купа се смесват всички съставки. При необходимост се добавя още малко сол, зехтин, лимонов сок и магданоз.

2.Супа

*Крем супа от зеленчуци:

 Картоф, морков, лук, грах, броколи се сваряват в подсолена вода и след това се пюрират. След това се добавя зехтин и се поръсва с наситнен магданоз и крутони по желание.

*Боб чорба:

Зрял фасул, предварително накиснат от предната вечер, се залива с гореща вода и се оставя да ври около 15 минути. Сменя се водата и се залива отново с гореща вода. Ври около един час, след което се добавят нарязани морков, лук и чушка. Вари се до готовност. Когато бобът е готов, се слага обеленият и нарязан домат. Овкусява се със сол, зехтин (олио),  сух джоджен.

3.Основно

*Зрял бял боб в гърне. Две чаши суров боб, предварително измит и накиснат от предния ден, се вари във вода, която го покрива 2-3 пръста. Изхвърля се първата вода, (който има търпение може да изхвърли и три води на завиране). След това се премества в гърне, заедно с нарязани на дребно 1 глава лук, 2 моркова, 2 червени чушки, 2 средно големи домата, 1 ч.л. червен пипер, малко джоджен, малко мазнина по желание (Учителя е съветвал боба да се готви без мазнина, защото той самия съдържа такава). Налива се вода, която покрива боба 1-2 см. Гърнето се слага в студена фурна и се пече в началото(около 20-30 мин.) на силна фурна – 200°C. След това фурната се намалява на 180°C и се пече в зависимост от сорта на боба, до готовност. Малко преди да се извади от фурната се посолява на вкус.

*Бобени кюфтенца за количество от 2 чаши суров червен боб. Измиваме боба и го накисваме от предния ден. Варим го във вода, която го покрива 2-3 пръста. Изхвърляме първата вода, (който има търпение може да изхвърли и три води на завиране).

Не отнема много време. Варим до готовноат. Другите съставки – един праз, два стръка пресен лук, нарязани на дребно, два моркова, настъргани на едро рендe. Задушавам праза, лука и моркова, като в тенджерка слагам 3 лъжици мазнина и зеленчуков бульон, колкото да покрие съставките. Ако нямате собствено приготвен зеленчуков бульон, се слага вода. Не е добре да се използват готови бульони, защото съдържат доста консерванти.

Задушаването става на бавен огън. Следи се и се разбърква. Готви се до леко омекване на продуктите. Това обикновено става, докато се изпари течността. Ако е необходимо се добавя течност, но е добре да се избягва момента, в който продуктите започват да се пържат. Затова е необходимо да се наглежда постоянно. Не се притеснявайте, ако не са съвсем сготвени, докато се изпекат кюфтенцата, сместа ще се сготви. Продължаваме, като смесваме всичките съставки. Намачкваме ги наедро с преса за картофено пюре или с вилица. Овкусяваме ги със сол, джожден и кимион. От сместа оформяме кюфтенца. Поставяме ги в тавичка, покрита с хартия за печене. Пекат се за 20 мин на 200°C. Може да се сервират със сос по желание.

*Чорба от бял боб и пресни билки. От предната вечер накисваме 2 чаши боб. На следващия ден го слагаме да заври и изхвърляме водата. Така три пъти, след което преместваме боба в гювеч с вода, която го покрива поне един пръст. Слагаме гювеча в студена фурна да се пече в началото (около 20-30 мин.) на силна фурна – 200°C. След това фурната се намалява на 180°C и се пече в зависимост от сорта на боба, до готовност. Малко преди края го посоляваме на вкус.  

Докато боба се пече, приготвяме билките по следния начин: в купа на кухненски робот или блендер се смесват босилек и магданоз и се пасира до ситно нарязване (могат да се използват други любими ваши зелени билки, например джоджен, мента или риган). Добавя се зехтин и скилидка чесън и се пасира, докато сместа стане гладка. След това се прехвърля в купа и се разбърква с лимонова кора и сока на лимона. Подправя се със сол на вкус. При сервиране, боба се полива с няколко лъжички от билковата смес и пожелание се настъргва малко пармезан или друго любимо зряло сирене или кашкавал.

*Боб по мексикански. Продукти: червен боб, черен боб, царевица, киноа, доматен сос, тако сос (по желание), зеленчуков бульон, енчилада сос (зехтин, кимион, брашно, чесън, лук, доматено пюре), магданоз и лимон. В рецептата има и люти съставки… къде мексиканско без люто… но в случая те се избягват. Приготвянето започва с енчилада соса: Слагамe на много слаб огън зехтин или авокадово олио. Прибавямe 2 с.л. брашно, 2 ч.л. кимион, 3 скилидки чесън и 2 с.л. лук и сол. Изчаквамe около минутка-две да се освободят уханията и добавямe няколко лъжици до половин бурканче доматено пюре, около 100 гр, (моето е редичко, затова добавям повечко). Оставям го да покъкри, но под око, защото много бързо се сгъстява. Добавям чаша и половина вода или зеленчуков бульон и с това енчилада соса е готов. Към него добавяме тако соса, (него си го купувам), 1 чаша червен боб и 1 чаша черен боб (предварително накиснати), 2 чаши доматен сос и 1 или 2 чаши зеленчуков бульон (домашно приготвен). Затваряте капака и забравяте за 2 часа (котлона на най-слабо) След това, добавяте 1/2 чаша киноа, шепа царевица. Оставяте за още половин час да покъкри. Добавяте магданозче и лимонче.

*Гювеч със зеленчуци, запечен на фурна: картофи, зелен лук, моркови, грах, зелен боб, патладжан, бамя - от фризера, малко зехтин и подправки - магданоз и джоджен.

*Яхния с домашни зеленчуци: картофи, моркови, замразени печени чушки, лук, чесън, буркан домати, много лапад, връзка магданоз и връзка копър, и малко студено пресован зехтин. Нищо не се пържи, всички продукти се задушават. Добавя се малко кафява захар заради доматите, за да не е много кисел сосът.

*Яхния със спанак, лапад: червен ориз, връзка зелен лук, 2 стръка пресен чесън, задушени с 2 супени лъжици олио и накрая поръсени обилно с магданоз.

*Славянски гювеч на фурна:  Връзка спанак (лапад), 1 връзка зелен лук, 2 стръка пресен чесън, се задушават  с 2 супени лъжици олио. Добавя се пасиран домат, малко сол и се оставя да къкри десетина минути. Ястието се поръсва обилно с магданоз и може да се сервира със сирене.

*Сладък картоф с козе сирене: Сладкият картоф се измива много добре. Нарязва се на шайби, които се редят в тавичка, покрита с хартия за печене. Между резенчетата картоф се слагат резенчета козе сирене. Отстрани се слагат чери доматчета. Капва се зехтин и се поръсва с риган. Пече се на 220С, за 30 мин. с фолио и още 15 мин. без фолио.

*Яхния с бамя: Бамята, заедно с морков и доматки, малко сол, зехтин и лъжица захар се вари на слаб огън. Количеството на водата, която се слага, е в зависимост от това колко сочна искаме да е яхнията. Варим около 30-40 мин. Ако е по-стара бамята, е необходимо повече време. Когато ястието е готово, поръсваме с магданоз.

*Коприва, спанак, морков и чушка, се приготвят на пара, добавя малко сол и 1 с.л. олио/зехтин. Готовите зеленчуци се сервират върху купичка сварен червен ориз. Поръсва се обилно с магданоз.

 

 

22 януари 2024 г. - понеделник
ВТОРИ ДЕН от подготовката – 9 дни преди същинската част

 Основната храна е ПРЯСНО ЗЕЛЕ и неговите роднини. През втория ден от подготовката за последно можете да включите карфиол, броколи, брюкселско зеле, китайско зеле, алабаш, кейл, ряпа, репички, хрян, дайкон (японска/китайска ряпа), синап, пресен лук, чесън.

***

Храните са сурови, приготвени на пара, варени или печени.
Количеството на приеманата храна е нормалното за вас, от което сте сити и не ви е тежко.
Хапват се по желание плодове, зеленчуци, ядки (накиснати) – до 60 гр. за целия ден, хляб – по възможност, от здравословните.
Можете да хапвате разделно, при съобразяване с времето за смилане на храната.
Има и храни, които могат да се комбинират с други. Тях можете да хапвате заедно.
Не ползвайте силни подправки.
Без сладкиши и тестени изделия.
Без
кафе и алкохол.

 

ПРИМЕРНО МЕНЮ за ВТОРИЯ ден от подготовката / ДЕВЕТИЯ ден от захранването:

1. Закуски
Сутрин
*Овесени ядки с кисело мляко, мед, стафиди, микс от сурови семена, парченца сурова ябълка и канела.
*Препечена филийка пълнозърнест хляб, парче сирене.
* Плодова салата – ябълка, круша, портокал.
*Веган сутляж. Накисваме слънчогледови семки за една нощ или поне 12 часа. Блендираме ги с вода в съотношение 1:3. Получената течност се прецежда през тензух и се получава тъй нареченото слънчогледово мляко.  Сваряваме ориза в съотношение с водата 1:3. Добавяме към ориза от слънчогледовото мляко до желаната гъстота. Овкусяваме с мед. Декорираме със смлени орехи.
Междинни
* крем с извара и банан – към изварата се добавя малко зехтин и се разбърква. След това се
добавя добре намачкания банан, счукано или смляно на едро ленено семе, малко стафиди,
счукани орехи, малко мед и канела. Всичко се смесва добре.
*1 плод, накиснати бадеми, орехи и тиквени семки, смесени със сусамов тахан и мед.
2.Салати
*
Ситно нарязано зеле, карфиол, един настърган морков, червена чушка нарязана на ивици,-всичко това смесено в купа и залято със сос от зехтин, лимонов сок, сол, щипка захар
*Салата от моркови и ябълка – настърганите на едро ренде 1-2 моркова и 1 ябълка се смесват и към тях се добавят наситнени листа от целина и магданоз. Овкусява се със сол и се залива със сос от кисело мляко, лимонов сок и лъжица мед.
*
Салата: Ориз със зеленчуци. Сваряваме ориза в съотношение с водата 1:3. Овкусяваме с малко лимонов сок. Нарязваме морков, зелена и червена чушка, червено цвекло, копър. Смесваме добре и гарнираме с резенче лимон.

3.Супа.
* Крем супа от карфиол. Карфиол на розички, картоф на кубчета, ситно нарязана малка глава лук се сваряват до омекване в подсолена вода. Пасират се, а при необходимост се добавя малко гореща вода. Сервира се с крутони.
*Крем супа от броколи и печени чушки. В тенджера с гореща вода се слагат да се варят ситно нарязани ½ главичка лук, един морков, розички броколи и 1-2 печени чушки. След сваряването всичко се пюрира. При поднасяне предварително се застройва с лъжичка кисело мляко и се поръсва с орехи, копър и по желание с крутони.
4.Основно
*Броколи и карфиол на пара с магданозен сос. Накъсани розички карфиол и броколи се
сваряват на пара, докато омекнат. Заливат се със сос от смлян на блендер връзка магданоз, към който се добавят сол, зехтин, лимонов сок и малко вода.
*Броколи с ориз, морков, царевица. Розичките на броколите се бланшират за 3-4 минути в
подсолена гореща вода, в която се слагат 1-2 лъжици лимонов сок и се отцеждат. Отделно една кафена чаша ориз се вари в подсолена вода и след това се охлажда. 1-2 моркова се нарязат на много тънки ивички и също се бланшират. Към охладения ориз се добавят царевицата и морковите, заливат се със сос от пасирани магданоз, зехтин, лимонов сок и се разбъркват в купата за салата. Отгоре се нареждат розичките броколи.
*Кюфтета от картофи и тиквички на фурна
. Картофите и тиквичките се настъргват, леко се осоляват, добавя се натрошено сирене, малко овесени ядки, предварително накисната чия (1суп. лъжица чия, накисната с 2-3 супени лъжици вода замества 1 яйце), копър или магданоз. От сместа се загребва с лъжица и се дооформя с ръка, като се поставя в тава, предварително покрита с хартия за печене.
*Варен ориз с паста от магданоз и орехи. Сваряваме ориза в съотношение с водата 1:3. магданозената паста приготвяме като пасираме магданоза с орехите, малко вода и малко лимонов сок. Когато оризът е готов добавяме пастата и разбъркваме. Сервираме с настърган морков, малко червено цвекло и накълцани орехи.
*Дърво от цветно зеле (Печен карфиол). Рецептата е семпла. Карфиолът се реже на филийки, които се осоляват леко, поръсват се с малко черен пипер и зехтин и се пекат на скара. Карфиолът става леко мекичък, но не прекалено. Има и хрупкавост при жарнатите места, а сосът е… аз го наричам лютеничев, защото е със същите съставки, но в друго съотношение. Сосът се приготвя по следния начин:   3-4 средно големи домата се обелват и се бланшират, след което се нарязват или смилат на едро.   Получава се около една чаша. Няколко печени чушки също почистени и смлени -1 чаша. И патладжанът - почистен и печен, но 1/2 чаша. Доматите се сваряват с малко мазнина /олио от авокадо или от гроздови семки, или според вкуса ви/,  добавят се чушките и патладжана и се оставя да поври. Добавя се   1/3 чаша ядково мляко, сол и магданоз. Доматите и чушките са по равно, а патладжанът е наполовина на тях (патладжанът, като по-трудно смилаем, може и да се изключи). Другата разлика от лютеницата е, че има добавено съвсем малко ядково кисело мляко, което прави вкуса по-мек. Вместо този сос, може да се поднесе с лютеница.

5.Десерт
*Сурова веган торта: Съставки: За блата: 1 чаша орехи, накиснати за една нощ и обелени, 5 с.л.кокосови флакони (кокосови стърготини с голям размер), пестил от фурми (или около 10 фурми без костилки), 4 с.л.кокосово масло, 4-6 с.л.кокосово мляко (количеството може да варира в зависимост колко „мокро“ искаме да стане тестото). Всичко блендирано на едро.
За долния крем: 2 чаши парченца ананас, 4 с.л. кокосово масло, 2 с.л.кленов сироп. Съставките се блендират и се изсипват върху основата. Поставя се в замразител за около 20 мин, преди да се положи следващия крем.

За горния крем:
1,1/2 чаша ягоди, 4 с.л.кокосови стърготини, 4 с.л.кокосово масло (без подсладител, получава се леко киселко). Технологията е като долния крем. Поставя се отново в замразител. След час може да се премести в хладилник до времето на консумиране. За декорация -  изсушени във фурна ананасови резени.

 

23 януари 2024 г. - вторник

ТРЕТИ ДЕН от подготовката – 8 дни преди същинската част

Основна храна за деняНАХУТ, ЛЕЩА (небелена)

Храните са сурови, приготвени на пара, варени или печени.
Количеството на приеманата храна е нормалното за вас, от което сте сити и не ви е тежко.
Хапват се по желание плодове, зеленчуци, ядки (накиснати) – до 60 гр. за целия ден, хляб – по възможност, от здравословните.
Можете да хапвате разделно, при съобразяване с времето за смилане на храната.
Има и храни, които могат да се комбинират с други. Тях можете да хапвате заедно.
Не ползвайте силни подправки.
Без сладкиши и тестени изделия.
Без кафе и алкохол.

 

ПРИМЕРНО МЕНЮ за ТРЕТИЯ ден от подготовката /      ОСМИЯ ден от захранването:

 1.Закуски
*сутрин
-овесени ядки с кисело мляко, изкиснати семена слънчоглед, тиквено семе, стафиди, орехи, парченца ябълка, лъжичка мед и малко канела.
-препечена филия пълнозърнест хляб (с квас ) с извара и филийка пресен домат.
*Печена тиква със сухи плодове. В купа смесваме сушени плодове (стафиди, резенчета ябълка, круша, пестил от фурми, може плодовете да са по ваш избор), ядки (орехи, лешник). Добавяме и канела, ако я понасяте. Разбъркваме добре и изсипваме сместа върху парчетата тиква. Печем тиквата в тавичка, покрита с хартия за печене, капваме и няколко лъжици вода и покриваме с фолио. Фурната е на 200С. След 30 мин. махаме фолиото и запичаме още за 15 мин. Поливаме с мед.
*Междинни
- настъргана или нарязана на парчета ябълка, с мед канела и орехи
- банан или друг плод
2.Салата
* Салата от тиквичка, морков и авокадо. Нарязаните на ленти с белачка (без сърцевината) тиквичка и морков се овкусяват с малко сол, зехтин, лимонов сок и ситно нарязан копър. Добавя се авокадото нарязано на кубчета, поръсва се с белени сурови бадеми или орехи и кубчета козе сирене по желание.
*Салата от бейби спанак и авокадо. Спанакът се накъсва, авокадото се нарязва на кубчета, овкусява се с лимонов сок и се добавя към спанака, добавят се и нарязани на ленти, предварително накиснати във вода за 10-тина минути сушени домати. Добавят се зехтин и сол на вкус. Поръсва се с тиквени семки.
3.Супа
* Картофена крем супа със сирене.
 Картофите, нарязани на едро се сваряват. Добавя се натрошено сирене, чубрица, джоджен и сол на вкус. Всичко се пасира и супата се сервира с крутони.
*Супа с нахут и грах
. Нахутът и грахът са в съотношение 1:5 – 1 част нахут и 5 части грах. Грах, тиквичка и чушка се сваряват и се пасират, овкусяват се със сол, зехтин и мащерка. Към готовата крем супа се добавя сварения и отцеден нахут и нарязан на тънки кръгчета суров морков.
4.Основно
*Леща яхния
. В тенджера слагаме 1 чаша кафява леща и 2 чаши вода. Варим на тих огън около 15-20 мин. Нарязваме една червена чушка и два моркова на кубчета. Добавяме ги към лещата заедно с 3-4 с.л. доматено пюре. Посоляваме и добавяме 2-3 с.л. зехтин. В края, когато яхнията е добре увряла добавяме суха чубрица и джоджен. При необходимост, в процеса на варенето може да се долее малко вода, защото при набъбването е възможно лещата да абсорбирала почти всичката течност, но не трябва да се прекалява. В края на готвенето, сосът трябва да е в минимално количество.
*Яхния от картофи, тиквички и нахут на фурна
.   Задушаваме  в малко вода картофи, нарязани на кубчета, след което добавяме тиквичка, нарязана на дебели филийки. След като омекнат добавяме сварен нахут. Всичко се разбърква и се изсипва в тавичка, залива се с едро нарязани домати, зехтин и малко вода при необходимост. Пече се до готовност.
 *Кюфтенца с червена леща и киноа
. Равни количества леща и киноа се сваряват, смесват се и към тях се добавя ситно настърган морков, малко зехтин и предварително накисната чия (1 супена лъжица чия с 3 супени лъжици вода за около 30 минути ), която замества 1 яйце. Добавя се сол. От сместа с помощта на лъжица се оформят кюфтета и се поставят в тава покрита с хартия за печене. Изпичат се в сгорещена фурна на 220 градуса.
* Кафява леща със зелено (зелен лук, праз, магданоз, кейл).
Лещата се слага да заври, но се изхвърля първата вода. След повторното завиране се добавят нарязаните на ситно кромид лук и морков. С тях къкри още 15 мин., след което се добавя нарязаната на ситно чушка и няколко скилидки чесън. С тях къкри още 15 мин. Когато лещата е почти увряла се добавят зелените съставки, зелен лук, праз и няколко лъжици зехтин и малко сол.
След още 2 мин, се добавя кейл и магданоз. Накрая се добавя малко лимонов сок и по желание се добавя малко суха чубрица.
* Фалафели  със сос тахини. Две чаши накиснат за една нощ и сварен нахут се изцежда и се слага върху чиста кухненска кърпа, за да изсъхне. Блендира се на едро, добавят се 2 скилидки чесън, 1 глава лук, 1/2 връзка ситно накълцан магданоз, 1/2 връзка ситно накълцан кориандър, 2 ч.л. кимион, 1 ч.л. червен пипер, 4 с.л. нахутено брашно (или някакво друго от пълнозърнестите), сол. Всичко се разбърква добре. Ако сместа е много суха, може да се добави вода или аквафаба (вода от варенето на нахута). Оформят се кюфтенца и се подреждат на плака за печене, покрита с хартия за печене. За получаването на по-добра коричка,   хартията се намазва с малко мазнина. Пече се на 200С за половин час, като по средата на времето се обръщат. Приготвя се сос тахан по следния начин:    Към няколко лъжици сусамов тахан се добавя сол и сока от един лимон. Друг подходящ сос е чеснов сос или просто малко кисело мляко.
* Нахутени кюфтенца с киноа. Сваряваме 1 чаша накиснат за няколко часа нахут. Отцеждаме и пасираме добре сварения нахут. Сваряваме ½ чаша киноа, като съотношението киноа-вода е 1:2. Вари се на тих огън с похлупак за около 15 мин. В купа смесваме пасирания нахут и сварената киноа. Посоляваме и добавяме малко мазнина, зехтин или авокадово олио. Добавяме червена чушка, нарязана на много дребно, настърган морков, един стрък, листната част от целина и малко суха чубрица. Добавяме и една лъжица смляно ленено семе, разбъркано с 3 с.л. вода. Всичко се смесва добре и се оформят кюфтенца. Поставят се на плака и се пекат на 200С за около половин час или до готовност. При сервиране се поднасят с кисело мляко със щипка сол и накълцан копър. 
5. Десерт
*Сладки сурови нахутени бонбони: Предварително накиснат нахут (1 чаша) се сварява и се пасира. Към него се добавят накълцани на дребно сухи плодове (в случая кайсии,  червени боровинки, но може да бъдат вашите любими), добавят се още накълцани орехи или други ядки, мед, малко сок от лимон или от портокал. Правят се топчета, които се овалват в стърготини от кокос или сусам или други семки или ядки. Не отбелязвам количества, защото всичко се прави на око и по личен вкус.

 

24 януари 2024 г. - сряда

ЧЕТВЪРТИ ДЕН от подготовката – 7 дни преди същинската част

Основна храна за деня - ЗЕЛЕН ФАСУЛ.  
Ако не обичате зелен фасул заместете със следващата основна храна - грах или си изберете нещо от менюто, което не включва зелен фасул.
Всичко друго е, както в предишните дни.

ПРИМЕРНО МЕНЮ за четвъртия ден от подготовката / СЕДМИ ден от захранването.

1. Закуски
*Сутрин
-препечена филийка пълнозърнест хляб намазана с извара и поръсена с чубрица
-препечена филийка пълнозърнест хляб намазана с пастет от авокадо, леко овкусено с малко сол и поръсено с изкиснати ядки слънчоглед.

*
Крем от кашу и плодове (може да се замести с кисело мляко).   Блендираме чаша кашу, предварително накиснато на няколко часа. Добавяме малко мляко от кашу. Може да не се подслажда, защото сушените плодове са доста сладки, но по желание може леко да се подслади с мед или кленов сироп. В чашите освен кремче има и сушени смокини (хидратирани), червени и сини боровинки и орехи.
*Крем от зряла райска ябълка и банан.
Измиваме райската ябълка и отстраняваме люспата и. Блендираме райската ябълка заедно с един банан. Изсипваме в купички. Райската ябълка, както и банана имат желиращ ефект, затова не е необходимо никакъв друг желиращ компонент. Ако все пак желаете по-добра гъстота, може да се добавят 2-3 с.л. чия.
Междинни закуски
*Варена круша – почистена, разполовена или нарязана на по-дебели филийки круша, се вари в малко вода в голям тиган, добавя се нарязан лимон и 1 пръчка канела. След омекване се изважда от сиропа и може да се консумира топла или студена.
*Ябълки на фурна – разполовени и изчистени в средата ябълки, се издълбават и се напълват със смес от предварително накиснати, отцедени и овкусени с малко кафява захар, канела и настъргана лимонова кора сушени кайсии, стафиди, касис или други плодове по ваш избор.

2.Салата
* Салата от спанак, морков и 1 зелена ябълка с малко лимонов сок и зехтин
* Салата от спанак, чери доматки, слънчогледови семки, малко сол, лимони зехтин.
* Салата от настъргани на ситно червено цвекло, целина, морков, авокадо, сол и лимон.
*Салата от рукола и или бейби спанак с ½ чаша сварена белена леща, ябълка нарязана на резени, малко сирене на кубчета, лимонов сок, зехтин
*Салата от зелен фасул с млечен сос. Зеленият фасул се вари в подсолена вода около 10мин. или ако е по-стар, до готовност. Сосът се приготвя от кисело мляко, сол, капка зехтин, копър и орехи. В чиния се подреждат шушулките на фасула и се заливат със соса. По желание се доовкусява с още малко зехтин, орехи и копър.
*Салата от зелен фасул, спанак и нар. Зеленият фасул се вари в подсолена вода около 10мин. или ако е по-стар, до готовност. В купа се смесват фасула, бейби спанака и шепа зърна от нар. Овкусява се със малко лимонов сок, зехтин и мед.
*Салата от зелен фасул, бейби спанак и морков
. Зеленият фасул и морковите се варят в подсолена вода около 15 мин. или до готовност. Отцеждат се. В купа се смесват фасула с морковите, бейби спанак и копър .Овкусява се с малко лимонов сок и зехтин. При сервиране поръсваме с кедрови ядки.
3.Супа
*Крем супа от тиквички и картофи
. Тиквичка, морков, картоф, домат се сваряват и се пасират. Добавят се сол и зехтин на вкус. Разбърква се и може да се поднесе с крутони.
4.Основно
*Сварени на пара картофи и зелен боб се смесват и се овкусяват с малко чубрица и сол, добавя се песто от връзка магданоз, зехтин, лимонов сок.
* Сварени зелен боб, моркови, чушка, малко домат, подправки. После може да се добавят 1 – 2 лъжици кисело мляко.
* Кюфтета от овесени ядки и орехи
. Към предварително накиснати в топла вода овесени ядки се добавя настърган кашкавал или сирене, филийка хляб накисната във вода. Добавят се смлени орехи, чубрица, ситно нарязан магданоз, сол. Пекат се в предварително загрята до 180-190 градуса фурна, върху кухненска хартия за около 15 минути.
* Коприва, спанак, морков и червен ориз на пара
. Могат да се добавят малко сол и 1 с.л. олио. Поръсва се обилно с магданоз.

* Зелен фасул с бадеми и пармезан.  Зеленият фасул се бланшира в подсолена вода за 5 мин. Преместваме го в тавичка и го поръсваме с накълцани бадеми. Поръсваме с люспи пармезан, няколко капки зехтин и печем за около 10-15 мин. на 200С. Вариант е бадемите да се поръсят след като яденето се извади от фурната. Може да се яде топло или студено.
*Яхния зелен фасул с картофи
. В тенджера задушаваме с малко вода около половин килограм зелен фасул, 3 картофа, нарязани на средни кубчета, няколко моркова и 2 червени чушки, също нарязани. Посоляваме, добавяме малко авокадово олио или зехтин и оставяме да ври на слаб огън. След около 15 мин. добавяме настъргани няколко домата, на които сме отстранили предварително люспите. Оставяме ястието да уври до пълното сваряване на продуктите. При сервиране добавяме магданоз и тиквени семки.

 

25 януари 2024 г. - четвъртък

ПЕТИ ДЕН от подготовката – 6 дни преди същинската част.

Основна храна за деня – ГРАХ

         Храненето е, както в предишните дни.
Храните са сурови, варени, приготвени на пара или печени.
Последен ден, в който храната може да е печена.
Последен ден, в който може да хапвате млечни продукти и яйца.
Количеството на приеманата храна е нормалното за вас, от което сте сити и не ви е тежко.
Хапват се по желание плодове, зеленчуци, ядки (накиснати) – до 60 гр. за деня, хляб – по възможност от здравословните.
Можете да хапвате разделно, при съобразяване с времето за смилане на храната. Има и храни, които могат да се комбинират с други. Тях можете да хапвате заедно.
Може да ползвате мазнина (за предпочитане зехтин). В салатите може да се добавя малко сол.
Не ползвайте силни подправки.
Без сладкиши и тестени изделия.
Без
кафе и алкохол.

 

ПРИМЕРНО МЕНЮ за ПЕТИЯ ден от подготовката /       ШЕСТИ ден от захранването:

1.Закуски
*Сутрин
-
Плодова салата: (ябълка, круша, банан);
-Малко накиснати с вода овесени ядки, сурови белени слънчогледови и тиквени семки, стафиди
-1 препечена филийка пълнозърнест хляб, намазана с пастет от 1/2 авокадо и парченца пресен домат
-овесени ядки с круши, слънчоглед, канела, пчелен прашец, мед;

*Пълнена печена тиква. Почистваме тиквата и я печем на 200С за 30 мин, или до готовност. Сваряваме житото и го смесваме със стафиди (могат да се използват и други изсушени плодове), орехи, мед, канела, настъргана лимонова кора. Пълним тиквата и я връщаме за още 5 мин. във фурната.
*Дип с грах и авокадо. .Сваряваме на пара една чаша замразен грах. В блендер  поставяме цялото количество грах, едно авокадо, няколко стръка магданоз, около 1/3 чаша накиснати слънчогледови семки, 2-3 с.л. лимонов сок, няколко капки зехтин, посоляваме леко и пасираме. Сервираме с кубчета авокадо, няколко грахчета и морков.
*Междинни
-Бадеми накиснати, банан или друг плод, фурми.
-печена тиква с мед, орехи и канела.

2.Салати
*
Салата от моркови и червено цвекло, малко сол, зехтин и лимонов сок.
*
Салата с рукола (ако я понасяте), чери домати, киноа, извара, зехтин.
*
Салата с киноа и грах – киноата и грахът се сваряват отделно и се отцеждат. Зелена чушка се нарязва на ивици, а авокадото -  на кубчета. Всичко се смесва заедно със сос от пасирани магданоз, копър, зехтин, лимонов сок и сол на вкус.

*Веган руска салата: Сваряваме картофите, морковите и граха (грахът изисква много малко време за варене) Важно: НЕ СЕ СЛАГАТ кисели краставички. Веган майонезата всъщност е сос от слънчогледови семки. Приготвя се, като 1 чаша сурови белени слънчогледови семки се накисват за поне 12 часа. Другите съставки са 3 с.л.зехтин, сока от половин лимон, 1ч.л.сол, от 1/4 до1/3 чаша вода. Съставките се блендират на висока скорост, без водата. Тя се добавя постепенно, в противен случай, вероятността да се „пресече“ и да не се получи добра гладкост е голяма. По този начин е по-лесно да се избере желаната гъстота. Смесваме зеленчуците със соса и готово. По желание може да се добави магданоз.
3.Супи
*
Супа от грах, морков, картоф, домат, тиквичка с добавени след сваряването малко сол и зехтин. Може да се пасира и да се добавят пресен магданоз и джоджен. Може да се поднесе с лъжица заквасена сметана.
*Супа от коприва, сушени домати и булгур
.  В тенджера с малко вода и зехтин се задушават сушените домати, морков и парче пащърнак, добавят се попарената и нарязана коприва и булгура. Залива се с водата (или част от нея) от попарената коприва. Вари се до омекване на булгура.
* Крем-супа от грах и картоф
.   В леко подсолена вода   се варят три малки картофа. След 10 мин.  се добавя  1 чаша замразен грах. Варим около 10 мин. Добавяме няколко стръка копър и пасираме. Капваме малко зехтин. При сервиране поръсваме с копър и по желание една лъжица кисело мляко. Киселото мляко може да се замести с 2 с.л. лимонов сок.
4.Основни
*
Картофи на фурна - картофи, моркови, спанак, чушки.
*
Тиквички на фурна - тиквички, моркови, целина, домати.
*
Грах яхния от картофи, моркови, червена чушка, грах, доматен сос.
*
Печени картофи, червена чушка, морков, грах, домати.
* Тиквички на фурна със сусам
. Нарязани на колелца, осолени и отцедени, след което се овалват в смес от галета, сусам и съвсем малко сол. Нареждат се в тавичка и се поръсват с олио. Пекат се в предварително загрята фурна.
*
Грахови кюфтенца. Две чаши замразен грах се сварява. Сварява се и един голям картоф. Другите съставки са:  1 чаша накиснати за няколко часа, слънчогледови семки и шепа ситно нарязан мадганоз, сол на вкус. Всички съставки се пасират ръчно, като не се стараем да се получи гладкост, напротив оставяме по-едри пърченца от продуктите. Оставя се сместа за половин час, това и помага да се стегне. Оформят се кюфтенца и се пекат на 210С, за 30мин. или до готовност. По средата на времето, внимателно се обръщат. Могат да се хапват, както топли, така и студени. Добра добавка е сос, който се приготвя от кисело мляко, сол, капка зехтин, копър и орехи.
*Варен ориз с пюре от авокадо или грах. Сваряваме ориза в съотношение ориз:вода, 1:3, посоляваме. Пюрето от авокадо се приготвя, като авокадото се намачква, заедно с малко сол и лимонов сок. Ако предпочитанието е към пюрето от грах, приготвянето му е като, грахът се сварява, пасира се заедно с малко сол, зехтин и копър. Оризът може да се хапне със зеленчуци, суров морков, краставица и стърготини от червено цвекло (стърготините ги приготвям, като изсушавам настъргано цвекло), кълнове и семки от тиква.
 *Грах с чери доматки. Сваряваме в леко подсолена вода замразен грах. Необходимо му е съвсем малко време. Когато е готов, отцеждаме. Нарязваме на половинки чери доматчета. Накълцваме на дребно пресен копър. Всички съставки смесваме в купа. Овкусяваме с малко зехтин и капки лимон. При сервиране поръсваме със сусам.

 

26 януари 2024 г. - петък

ШЕСТИ ДЕН от подготовката – 5 дни преди същинската част.

Основна храна за деня – ЛЕЩА /белена/

Храните са сурови, варени и приготвени на пара.
Количеството на приеманата храна е нормалното за вас, от което сте сити и не ви е тежко.
Хапват се по желание плодове, зеленчуци, ядки /накиснати/ - до 60 гр. за целия ден, хляб - по възможност от здравословните.
Можете да хапвате разделно при съобразяване с  времето за смилане на храната. Има и храни, които могат да се комбинират с други. Тях можете да хапвате заедно.
Без мляко, млечни продукти и яйца.
Не ползвате силни подправки.
Без сладкиши и тестени изделия.
Без кафе и алкохол.

         През оставащите 5 дни до началото на същинската част постепенно ще намалите количеството на храната, ще спрете приема на хляб, зехтин и подправки, както и хапването на киви, банан и сушени плодове.

 

ПРИМЕРНО МЕНЮ за ШЕСТИЯ ден от подготовката /     ПЕТИЯ ден от захранването

1. Закуски

Сутрин

* Плодова салата от ябълка, круша;

* 1 препечена филийка пълнозърнест хляб, намазана с пастет от 1/2 авокадо, поръсена с изкиснати сурови тиквени семки и лимонов сок;

* Овесени ядки, накиснати с вода, и добавени изкиснати сeмена от слънчоглед, тиквено семе, бадеми, орехи

* Варена тиква-цигулка с мед, орехи и сусамов тахан.

* Овесени ядки с чиа

Половин чаша овесени ядки и 3 с. л. чиа се заливат с топла вода и малко прясно изстискан портокалов сок. Накиснати бадеми се смилат на дребно. Всички компоненти се смесват. Подслаждаме с мед. При сервиране украсяваме с накиснати и обелени бадеми. По желание може да се добави резенче портокал.

Междинни закуски

* Варена тиква с мед, орехи и канела (ако я понасяте)

* Плод, изкиснати ядки – бадеми, орехи

* Настъргана ябълка с мед, орехи и канела (ако я понасяте)

2. Салати

* Салата от настърган морков и червено цвекло; малко сол, малко зехтин и лимонов сок.

* Салата табуле

Към сварения, отцеден и охладен булгур се добавят нарязани 1-2 чери домата, наситнени магданоз, копър, малко сол, зехтин, лимонов сок

* Салата от морков, червено цвекло

Морков и червено цвекло, нарязани на тънки филийки, чери домат на кубчета, малко рукола (ако я понасяте), слънчогледово семе или други ядки (напр. орехови), овкусени с лимонов сок, малко сол и зехтин

* Салата с белена леща

Лещата се готви за 10-15 минути в голямо количество топла солена вода. Изцеждаме и охлаждаме. Чери доматите се нарязват на половинки. Копърът и магданозът се нарязват на дребно. В купа се смесват съставките и се овкусява с лимонов сок и зехтин. Поръсва се обилно със сусам.

3. Супи

* Супа от белена леща с морков, домат, червена чушка, малко сол, чубрица и зехтин.

* Супа от белена леща, картоф и магданоз

Слагаме картоф, нарязан на малки кубчета, да се вари в леко подсолена вода. След 10мин. добавяме лещата, която увира по-бързо. След още 15 мин. картофът и лещата са готови. Добавяме магданоз, лимонов сок и капка зехтин.

4. Основни

* Варени пълнени чушки с ориз, морков, малко сол, чубрица и зехтин. Една филийка хляб.

* Пюре от белена леща и морков

Сваряваме лещата в подсолена вода, като едновременно с това в комбиниран съд сваряваме на пара морковите. Изцеждаме лещата и добавяме морковите. Пасираме, като едновременно овкусяваме с лимонов сок и малко зехтин.

* Солени бонбони от белена леща

Освен леща, в бонбоните има картоф и моркови, като примерното съотношение е 1 чаша белена леща, един голям картоф и 2 моркова. И трите компонента се сваряват, след което се намачкват (може да не е до пълна еднородност). Добавяме накълцан на дребно копър, настъргана лимонова кора и няколко капки лимонов сок. Оставяме сместа да отпочине за около 30мин. или докато се постегне. Оформяме бонбоните и ги овалваме в семки - сусам, тиквени, макови, ленени и конопени семки (добре е да знаем, че някои от семките, например ленените, трябва леко да се смачкат в хаванче, за да се възползваме от хранителните им качества).

* Белена леща с кинoа и зеленчуци

Една чаена чаша леща се сварява в леко подсолена вода. Отделно се сварява и ½ чаена чаша киноа. Нарязват се на много ситно сурова червена и зелена чушка и връзка магданоз. Смесват се всички съставки и се овкусява  обилно с лимонов сок и малко сол.

***Забележка: При захранването в рецептите, в които е отбелязано, че се слага сол, количеството е съвсем малко - щипка…

 

 

27 януари 2024 г. - събота

СЕДМИ ДЕН от подготовката – 4 дни преди същинската част

Основна храна за деня – ЕЛДА или КИНОА
Храните са сурови, варени или приготвени на пара.                                                                                                          Количеството на приеманата храна  е нормалното за вас, от което сте сити и не ви е тежко.
Хапват се по желание плодове, зеленчуци, хляб - по възможност от здравословните.
Ядките, предварително накиснати, да бъдат до 60 гр. за целия ден. 
Храните се по-често и по малко.
Можете да хапвате разделно при съобразяване с  времето за смилане на храната. Има и храни, които могат да се комбинират с други. Тях можете да хапвате заедно.
Без мляко и млечни продукти.
Не ползвате силни подправки.
Не ползвате мазнина, ако не можете без нея може няколко капки зехтин.
Без
сладкиши и тестени изделия.
Без
кафе и алкохол.

ПРИМЕРНО МЕНЮ за СЕДМИЯ ден от подготовката / ЧЕТВЪРТИЯ ден от захранването

 1. Закуска

Сутрин

* Овесени ядки с вода, изкиснат слънчоглед, тиквено семе, бадеми, мед, ябълка

* 1 плод (ябълка, круша), изкиснати бадеми, орехи

* Лимецови флейки с круша, чия и орехи

Една добре узряла круша се разрязва на две и се издълбава. Накисват се флейките с малко вода. Добавят се чия, смлени орехи и нарязана на дребни парченца круша. Овкусява се с малко мед.

Междинни закуски

* Варена тиква с мед и орехи

* Настъргана ябълка с мед и орехи

2. Салати

* Салата от червено цвекло, сурово или на пара, и настъргани моркови, микс от накиснати семена, овкусена с лимон.

* Салата от малко рукола (ако я понасяте), настърган морков, настъргана ябълка, елда (накисната с вряла вода за 20 минути и след това отцедена), копър или магданоз, лимонов сок.

* Салата от настъргани моркови, ябълка, червено цвекло, лимонов сок и магданоз.

* Салата с елда и червено цвекло

Цвеклото се сварява. Елдата също се сварява, като в тенджера се слага елда, вода (в случая се използва водата от цвеклото) в съотношение 1:2. Изчаква се да заври водата, добавя се малко сол (когато се приготвя в периода на захранване не се слага сол), похлупва се с капак и котлонът се изключва. След 20 мин. елдата е готова. Ако имате притеснения от вкуса на елдата, сложете вода и след завиране я изхвърлете. Сложете водата от цвеклото, след което продължете приготвянето. Това смекчава вкуса. В купа се смесват елдата, цвеклото, накълцан магданоз и орехи. Добър вариант е ако добавите парченца ябълка. Овкусява се с лимонов сок.

* Елда с портокал

Елдата се сварява, като в тенджера се слагат елда и вода в съотношение 1:2. Изчаква се да заври водата, похлупва се с капак и котлонът се изключва. След 20 мин. елдата е готова. Ако имате притеснения от вкуса на елдата, след завиране изхвърлете водата, сложете нова и продължете приготвянето. Това смекчава вкуса. Към готовата елда се добавят парченца портокал. Поръсва се с ленено семе, което трябва да е леко намачкано, за да се спука обвивката му. Това помага при усвояването му от организма. Овкусява се с мед и малко портокалов сок (прясно изцеден).

3. Супи

* Крем супа от картоф, морков, чушка – сварени и пасирани, добавя се лимонов сок и ситно нарязан магданоз.

* Крем-супа от елда, картофи, моркови и слънчогледови семки. Елдата се сварява, като в тенджера се слагат елда и вода в съотношение 1:2. Изчаква се да заври водата, добавя се щипка сол, похлупва се с капак и котлонът се изключва. След 20 мин. елдата е готова. Ако имате притеснения от вкуса на елдата, след завиране изхвърлете водата, сложете нова и продължете приготвянето. Това смекчава вкуса. Крем супата се приготвя, като се сваряват един голям картоф и 4 моркова с малко сол. След сваряването се добавят накиснати белени слънчогледови семки. Пасира се и се добавя сварената елда. Овкусява се с малко лимонов сок.

4. Основни

* Сварена киноа (предварително измита през гевгир) със зеленчуци - морков, червена чушка – овкусени с магданоз, копър, лимонов сок. Спазвайте пропорциите при варене: 1 част киноа: 2-3 части течност.

* Елда, накисната в гореща вода за около 20 минути и отцедена, нарязана червена чушка, настърган морков, нарязани орехи, чаена лъжичка тахан (ако го понасяте), овкусени с лимонов сок и ситно нарязан магданоз, копър.

* Киноа и булгур. Сварява се по 1 ч.ч. киноа (предварително измита през гевгир) и 1 ч. ч. булгур в половин литър вода за около 15 мин. Нарязват се червена чушка и морков на дребни кубчета. Нарязват се на дребно магданоз и копър. Смесват се всички съставки. Овкусява се с лимонов сок и се поръсва с предварително накиснати слънчогледови и тиквени семки.

***Забележка: До четвъртия ден от захранването  НЕ се добавя СОЛ в храната. Ако в рецептите има сол, при захранването тя се пропуска.

 

28 януари 2024 г. - неделя

ОСМИ ДЕН от подготовката – 3 дни преди същинската част.

Основната храна за деня БУЛГУР или ПРОСО.
Количеството на приеманата храна е три четвърти от нормалното за вас, от което сте сити и не ви е тежко.
Храните за деня  са сурови, приготвени на пара или варени.
Хапват се плодове и зеленчуци.
През последните три дни, за по-лесно преминаване към същинската част,  можете да си хапвате ябълки, орехи и мед. Препоръчителното им количеството   за осмия ден от подготовката  е 1 ябълка, 3 ореха и малко мед /до 20 гр./.
Общото количество на ядките /орехи и други по избор/, предварително накиснати, да бъдат от 30 до 60 гр за целия ден.                                
Храните се по-често и по малко.
Храните се   разделно при съобразяване с  времето за смилане на храната. Първо се хапват плодовете. Има и храни, които могат да се комбинират с други. Тях можете да хапвате заедно.
От този ден БЕЗ ХЛЯБ. Ако не можете без хляб, хапвате по малко от здравословните.
Без банани, киви, сушени плодове.
Без подправки
, освен магданоз, копър и лимон, ако го понасяте.
Не ползвате мазнина, ако не можете без нея може няколко капки зехтин.
Без мляко и млечни продукти.
Без сладкиши и тестени изделия.
Без кафе и алкохол.

ПРИМЕРНО МЕНЮ за ОСМИЯ ден от подготовката /       ТРЕТИЯ ден от захранването

1.Закуски
*Сутрин
-
Плодова салата: 1/2 круша, 1/2 ябълка, 1/2 портокал и накиснати орехи.
-Овесени ядки с вода и с накиснати сурови белени слънчогледови семки, тиквено семе, орехи, лъжичка мед;
*Булгур с тиква, бадеми и мед
. Сваряваме тиквата. Сваряваме и булгура, като съотношението с водата е 1:1.  Вари се на слаб огън с похлупак за около 15 мин. Овкусяваме булгура с меда и прибавяме сварената тиква и бадемите, които предварително сме накиснали за няколко часа.
*Меден булгур.
Сваряваме булгура, като съотношението с водата е 1:1. Вари се на слаб огън с похлупак за около 15 мин. Овкусяваме булгура с мед. Поръсваме със сусам и хемп (конопени семена, сърца)
*междинни закуски -
1 плод ( ябълка, круша или портокал). Малко накиснати ядки (орехи, бадеми)

2.Салати
*
Салата от сварен или предварително накиснат за 15-20 минути в гореща вода, отцеден и охладен булгур, сурова червена чушка и ситно нарязан магданоз и копър, накиснати орехи и лимонов сок. Могат да се добавят и други семена.
*
Салата от настъргани 1 морков и 1/2 малка глава цвекло, ½ ябълка, киснат сусам, слънчоглед, бадеми, лимонов сок.
*Ябълката и морковите се нарязват на тънки лентички. Полива се с лимонов сок, мед и сусам.

3.Супи
*
Супа от просо, настърган морков, чушка, магданоз, овкусена с лимонов сок.
*
Супа от сварени морков и чушка, към които е добавен предварително накиснатия за 20-тина минути в гореща вода и отцеден булгур. Поръсва  се със ситно нарязан копър или магданоз и се овкусява с лимонов сок.
*
Картофена крем-супа с просо, магданоз и ядки. Сваряваме просото, като съотношението просо:вода е 1: 2,5. Вари се с похлупак на слаб огън за около 20 мин. Ако е стояло накиснато, времето се редуцира. Сваряваме картофи и ги пасираме. Овкусяваме ги с лимонов сок и добавяме просото, магданоза и ядките (орех, лешници), поръсваме с настъргана кора от лимон (това правим само ако лимоните ни са био и сме сигурни, че не са третирани с химикали. В противен случай е по-добре да пропуснем употребата им).

4.Основни
*
Предварително накиснат за 20-тина минути в гореща вода и отцеден булгур се сварява за 5-10 минути в малко вода, заедно с морков и наситнена червена чушка. Добавя се копър и лимонов сок.
*Пълнени чушки с булгур и орехи
. Накиснатият за 20 минути във вряла вода булгур (в съотношение 2 части вода : 1 част булгур), се смесва с настърган морков, нарязана на ситно чушка, натрошени на едро орехи, магданоз. Чушките се пълнят със сместа, слагат се в тенджера, заливат се с малко вода и се сваряват. При консумацията се овкусяват с лимонов сок и магданоз.

* Яхния от просо, зеленчуци и орехи. Варим в 3 чаши вода, нарязани на парчета картофи, моркови, зелена и червена чушка. След около 5 мин. добавяме и просото, около 1 чаша. Варим още 15-20 мин. или докато зеленчуците и просото са добре сварени. В самия край добавяме и орехите. Полученият бульон трябва да е почти абсорбиран. Овкусяваме с лимон и поръсваме с магданоз.

 * Просо с магданозено пюре. Сваряваме просото, като съотношението просо-вода е 1: 2,5. Вари се с похлупак на слаб огън за около 20 мин. Ако е стояло накиснато, времето се редуцира. Магданозеното пюре приготвяме, като блендираме връзка магданоз със сока от половин лимон, 2-3 с.л. вода и ¼ чаша накиснати и отцедени орехи. Сервираме просото и поливаме с пюрето. По вкус, може да се добави още малко лимонов сок.

 

29 януари 2024 г. - понеделник

ДЕВЕТИ ДЕН от подготовката – 2 дни преди същинската част.

Основна храна за деня – ОРИЗ
Количеството на храната е две трети от нормалното за вас, от което сте сити и не ви е тежко.
Храните са сурови, приготвени на пара или варени.
Храните се по-често и по малко.  
Можете да хапвате разделно при съобразяване с  времето за смилане на храната, като първо се хапват плодовете. Има и храни, които могат да се комбинират с други. Тях можете да хапвате заедно.     
В деветия ден от подготовката може да включите  - 2 ябълки, 6 ореха  и малко мед /до 30 гр./                                                                                            
Общото количество на ядките /орехи и други по избор/, предварително накиснати да бъдат от 30 до 60 гр. за целия ден.                                                       
Не ползвате никакви подправки освен магданоз, копър и лимон, ако го понасяте.
Хапвате плодове и зеленчуци, без да прекалявате със сухи плодове.
Не ползвате мазнина. Ако не можете без нея - няколко капки зехтин.
Не ядете ряпа, лук, чесън.
Не ядете хляб.
Не ядете боб, зеле и зелеви.
Не ядете тестени изделия, сладкиши.
Не пиете кафе. Ако не можете без него, едно, когато сте най-сити.
Въздържате се от банани и киви.
Не пиете алкохол.

ПРИМЕРНО МЕНЮ за ДЕВЕТИЯ ден от подготовката / ВТОРИЯ ден от захранването

1.Закуски
*Сутрин
-Плодова салата: 1/2 круша, 1/2 ябълка, 1/2 портокал, малко стафиди и накиснати орехи.
-Овесени ядки с вода и с накиснати сурови белени слънчогледови семки, тиквено семе, орехи, лъжичка мед.
*Веган сутляж
. Накисваме слънчогледови семки за една нощ или поне 12 часа. Блендираме ги с вода в съотношение 1:3. Получената течност се прецежда през тензух и се получава тъй нареченото слънчогледово “мляко“.  Сваряваме ориза в съотношение с водата 1:3. Добавяме към ориза от слънчогледовото мляко до желаната гъстота. Овкусяваме с мед. Декорираме със смлени орехи.
*Междинни закуски
- 1 плод (ябълка, круша или портокал). Малко накиснати ядки (орехи, бадеми)

2.Салата
* Салата от настъргани 1 морков и 1/2 малка глава цвекло, накиснат сусам и слънчоглед, няколко бадема, лимонов сок.
*Салата от половин ябълка, половин морков, половин глава червено цвекло - сварено или сурово, магданоз, предварително накиснати слънчогледови, белени тиквени семена, овкусена с лимон.
*
Салата от варени картофи, сурова чушка, накиснати слънчогледови семки, лимонов сок, магданоз.
*
Салата от ябълка и морков, настъргани на едро, поръсени със ситно нарязан магданоз и овкусени  с дресинг от 1 чаена лъжичка мед, разредена с лимонов сок.
*Ориз със зеленчуци. Сваряваме ориза в съотношение с водата 1:3. Овкусяваме с малко лимонов сок. Нарязваме морков, зелена и червена чушка, червено цвекло, копър. Смесваме добре и гарнираме с резенче лимон.
3.Супа
*  Крем супа от картоф, моркови
- сварени и пасирани, с добавен магданоз и лимонов сок.
*
Супа от ориз, морков и магданоз, също с няколко капки лимон.
*Картофена супа с кафяв ориз.
Накисваме кафявия ориз /1-2 суп.лъж./ от предната вечер. Сваряваме картофи /4-5 бр./, нарязани на кубчета, заедно с ориза. След 10 мин добавяме нарязан морков /1 бр./ и продължаваме варенето. След като супата е готова, добавяме, лимонов сок, магданоз и слънчогледови семки.
4.Основно
*
Сварен ориз /за една порция 3 суп.лъжици/  с моркови, овкусен с лимонов сок и ситно нарязан магданоз.
*
Сварен ориз /за една порция 3 суп.лъжици/ с морков, червена чушка, ситно нарязан копър или магданоз и лимонов сок.

*Варен ориз с паста от магданоз и орехи. Сваряваме ориза в съотношение с водата 1:3. Магданозената паста приготвяме като пасираме магданоза с орехите, малко вода и малко лимонов сок. Когато оризът е готов добавяме пастата и разбъркваме. Сервираме с настърган морков, малко червено цвекло и накълцани орехи.
* Див ориз с магданоз и бадеми
. Варим ориза по указанията на опаковката, защото дивият ориз много често е смес с някакъв друг сорт, както в случая. Махаме люспите на накиснатите бадеми и ги нарязваме на дребно. Добавяме ги към сварения ориз. Добавяме магданоз и овкусяваме с лимон.
* Ориз с червено цвекло. Нарязваме червеното цвекло на малки кубчета. Сваряваме ориза и цвеклото, като съотношението ориз:вода е 1:3. Овкусяваме с лимонов сок, накиснати и нарязани орехи и магданоз.

 

30 януари 2024 г. - вторник

ДЕСЕТИ ДЕН от подготовката – 1 ден преди същинската част

Основна храна за деня – КАРТОФ
Количеството на храната за деня да бъде половината от нормалното за вас, от което сте сити и не ви е тежко.
Храните са сурови или варени.
Храните се по-често и по малко.
В десетия ден от подготовката може да включите 3 ябълки, 9 ореха  и мед /до 50 гр./    
Ядките /орехи и други по избор/, предварително накиснати, да бъдат от 30 до 60 гр. за деня.
Плодовете, зеленчуците и ядките да бъдат половината от храната ви за деня.
Можете да хапвате разделно при съобразяване с  времето за смилане на храната. Има и храни, които могат да се комбинират с други. Тях можете да хапвате заедно.
Всички ограничения от предишните дни важат и за днес.

 

ПРИМЕРНО МЕНЮ за ДЕСЕТИЯ ден от подготовката  / ПЪРВИ ден от захранването

1.Закуски
*Сутрин:
плодове – 1 плод - ябълка, круша или портокал; покълнало жито, накиснати орехи
*овесени ядки с вода и с накиснати сурови белени слънчогледови семки, тиквено семе, орехи, лъжичка мед.
* Картофено пюре със смлени орехи
. За първото пюре, сваряваме картофи и ги намачкваме с ръчна преса. Добавяме по малко от водата от варенето до получаване на желаната гъстота. Добавяме смлени на дребно орехи.
*Пюре от сладък картоф и портокал
.  Сваряваме сладък картоф и го пасираме с ръчна преса. Добавяме портокалов сок до получаване на желаната гъстота. Украсяваме с половинки орехчета и резенчета портокал.
*Сладък картоф с мед, орехи и хемп (конопено семе, сърце).
Сваряваме сладкия картоф. При сервирането му го поръсваме с орехи (накиснати), хемп и всичко поливаме с няколко лъжици мед.
*Междинни закуски
– 1 плод, накиснати орехи или бадеми,
2.Салати
*
Салата от настъргано червено цвекло и моркови, лимонов сок, накиснато слънчогледово семе, магданоз, без сол и мазнина.
*
Салата от настъргано червено цвекло, ябълка, морков, посипани с накиснати семена белен слънчоглед, ситно нарязан магданоз, няколко капки лимон, без сол и без мазнина
*
Салата от варени картофи, червено цвекло (сурово или варено№, овкусени с лимонов сок, поръсени обилно с накиснати семена белен слънчоглед и ситно нарязан магданоз.
*
Варени картофи и варени моркови. Морковите и картофите се варят, овкусяват се лимонов сок, поръсват се с копър и сусам.
3.Супи
*
Ангелска супа“ – 3 средно големи картофа - обелени и сварени цели – без сол, без мазнина и подправки. Добавен лимонов сок и пресен магданоз.
*
картоф, пиперка, морков, сварени във вода, без сол и мазнина, с подправки - магданоз, копър, лимонов сок.
* Крем супа от картоф и моркови
- сварени и пасирани, поръсва се с  магданоз и се овкусява с лимонов сок.
*Крем-супа от картофи, моркови и кашу.
Освен картоф, морков, слагаме да варим още чушка и стрък целина, като целината я слагаме след 10 мин. от началото на варенето, защото увира по-бързо. Когато всичко е омекнало, пасираме. След като сме пасирали, оставяме още няколко минутки да ври. Накиснатото от поне 2 часа кашу се добавя към супата и отново се пасира, като оставяме няколко ядки за украса. Овкусяваме с лимонов сок. Украсяваме с магданоз и кашу.
4.Основни
*Варени картоф и морков,  без сол и без мазнина, поръсва се с магданоз и се овкусява с  няколко капки лимон.
*Варен картоф и варено червено цвекло. Варим картофите, варим и цвеклото. Поръсваме с накълцан магданоз и лимонов сок.
 * Картофено и морковено пюре с магданоз и орехи. За първото пюре, сваряваме картофи и ги намачкваме с ръчна преса. Добавяме по малко от водата от варенето и спираме при получаване на желаната гъстота. За второто пюре, сваряваме два моркова и ги пасираме с ръчна преса. Добавяме лимонов сок. Не се налага добавянето на вода от варенето. Украсяваме с половинки орехчета и магданоз.

 

31 януари 2024 г. (сряда)

Същинска част на Житния режим – 10 дни в лечебницата на природата

От 31 януари до 9 февруари 2024 г.

  

„Направете поста по свобода и със съзнанието, че прилагате и пост от всичко отрицателно; при такъв случай вие ще имате вниманието на Съществата от Невидимия свят. При подходящи условия прилагайте като храна и песните.“

Необходими продукти за всеки ден от режима:

 

       100 гр. жито (то съдържа всички елементи, необходими за поддържането на живота);

       3 ябълки (за сърцето)

       9 ореха (за мозъка)

       3 лъжици пчелен мед (50 -100 гр.)

       по 30 мл на килограм - тегло изворна или минерална вода.

Как протича един ден от същинската част на режима

Около 36 часа преди началото на режима (може и 48, зависи от условията) 100 гр. жито за покълване (10 лъжици без връх, от 8 до 12 грама), се поставя в глинен или дървен съд, като се залива със студена вода, която да е с температура около 22ºС, така че да се покрие зърното. Препоръчително е водата да е изворна или, ако нямате, да е преварена и охладена до стайна температура. Покривате купичката и сменяте водата през 8 или 12 часа. Житото е готово за ядене, когато е в началото на покълването (1-2 мм). Идеалната температура на стаята трябва да бъде 22ºС или поне между 18 и 27 ºС. През зимата за подготовка на зърното са необходими поне 36 часа, ако е по-студено в стаята – дори 48. През есента може и 24 часа. Ако сте избрали лимец, покълването става за по-кратко време: 12-24 часа.

Сутринта разделяте покълналото жито на три равни части – по 1/3 за сутрин, обед и вечер. Сутринта, на гладно, се изпива една чаша топла вода с няколко капки лимон. След половин час се изяжда 1 ябълка, след още половин час – 1/3 от житото и накрая, след още половин час, се изяждат 3-те ореха. Ако имате нужда, половин час след ореха може да хапнете 1 ч.л. мед – слага се на небцето и се смуче.

Ако сте избрали лимец, поредността на хапване е: ябълка, орехи, лимец, мед.

НЕ СМЕСВАТЕ МЕД С ЖИТО/ЛИМЕЦ, НИТО С ОРЕХИ.

Преди обяд и след обяд може да пиете топла вода или, по изключение, чай (лайка, мащерка, шипка), във времето между 10.30 11.30 ч. и 15.30 16.30 ч. В случай на нужда, консумирате и мед, без да го добавяте в топлата вода или чая, а го слагате на небцето и го смучете.

На обяд и на вечеря спазвате същата последователност на приемане на храните през половин час, като за препоръчване е вечерното хранене да приключи до залез слънце или до 18.30 часа.

 

Основната беседа за Житния режим e Житното зърно, държана от Учителя на 23 март 1914 г.  https://beinsa.bg/beseda.php?id=83 Чете се през първия ден от същинската част, без значение колко пъти сте я чели – за духовна настройка и зареждане.

Сутринта на ПЪРВИЯ ДЕН от същинската част на Житния режим за ЧИСТЕНЕ се казват следните ФОРМУЛИ:

Господи, приеми ме в лечебницата на природата за десет дни. (3 пъти)

В изпълнение волята на Бога е силата на човешката душа. (3 пъти)

Божията любов носи изобилния и пълен живот. (3 пъти)

Тези формули се казват всяка сутрин, като само първата формула от втория ден на режима до края на същинската част се казва така:

Господи, приеми ме и днес в лечебницата на природата (3 пъти).

В началото на всяко хранене се казва формулата: Божията любов носи изобилния и пълен живот (3 пъти).

 

На 10-тия ден от същинската част на режима, освен житото, ябълките и орехите, се консумира и Ангелска супа. Тя се приготвя по следния начин:

В половин до един литър студена вода се сваряват три средно големи обелени картофа. Във водата не се добавя нищо друго – нито сол, нито морков, нито лук – НИЩО ДРУГО!!! След като се сварят картофите, преди консумация, може да добавите ситно нарязан магданоз и малко лимон, ако го понасяте. Супата се консумира от обяд до вечерта – от 12 часа до залеза на Слънцето (ако има условия). Хапват се и другите продукти, но най-вече житото. Супата е преди другите храни. Изключение може да е само ябълката, която обикновено се яде първа. Ако не можете да я изядете, не се насилвайте. Бъдете внимателни! Ако ядете цялата супа на обяд, ядете по-малко от другите храни, като ги разпределяте за закуска и вечеря. Не е отпостване, а символ на най-обикновената храна, която в такъв момент на ограничено хранене може да ни се стори АНГЕЛСКА.

 

Често се пита за значението на Ангелската супа. Само преди около 10 години тя беше единственото захранване (отпостване), което беше описано. И то по опасен за някои начин (със сол и черен пипер). Не е нужно да коментирам как някои „празнуваха‘‘ края на режима си. Не ви го препоръчвам. Днес има захранване от 10 дни и това „отпостване‘‘ малко „виси‘‘ в рамките на десетия ден. То не е случайно. Картофите са три. Първото хармонично число, което е свързано и със Светата Троица (Бог, Син и Свети Дух). И големината на картофите е от значение. Оказа се, че дребните не са достатъчни за някои, а едрите внасят тежест в стомасите. Нали хапваме и другата храна?

Има разлика между супата за съборни дни (с морков, лук, подправки…) и тази, за режима. Някои ги бъркат. За съборите, понякога на шега, я наричаме Архангелска. Това е възможно най-простата храна от евтин и често срещан продукт, който е и много лек за приготвяне и хапване. Учителят много мило ги е наричал ‘картошки‘‘ (според някои). Който прави режима, разбира колко е ценна тази храна и колко излишни храни понякога хапваме. Защо не е добре да се режат картофите преди да са сготвени – заради по-дългото задържане на енергията на числото 3 и заради паметта на материята при рязане. Още по-добре е, ако ползвате и дървена лъжица. Да ви е сладко!

***

По време на същинската част на режима, а още по-добре и по време на подготовката за него и последващото захранване, може да извършвате с лекота някои духовни упражнения и практики, които не изискват големи усилия. Може да слушате   приятна и релаксираща музика - особено подходяща е музиката на Учителя, която по един много фин начин хармонизира и предразполага човек по-лесно да се справи с режима. Може да правите и следните упражнения:

1. Всяка сутрин да казвате по 10 пъти „ЩЕ СЕ ПОДМЛАДЯ!“

2. Можете да си изберете един от предложените глаголи или помислете за друг по-подходящ за вас, който е свързан със съответния ден от седмицата и го повтаряйте 100 пъти сутрин, 100 пъти на обед и 100 пъти вечер.

„Избраната от вас дума ще я произнесете сутрин сто пъти, на обед – сто пъти и вечер – сто пъти . Как ще си избирате думите? – Ето как: ще се спрете в себе си тихо, спокойно, без колебание и като се успокоите, в съзнанието ви ще изпъкне една дума. Тази дума е за вас, тя ще ви се понрави. Например, ако аз правя упражнението в понеделник, ще повтарям думата “ще чистя”. На пръсти ще броите сто пъти. Природата обича точността, тя не си играе. И ако ти не произнесеш думата точно сто пъти, а само деветдесет и девет пъти, тя ще те хване за ухото. Ще броиш точно сто пъти…“ УЧИТЕЛЯТ  - Упражнение за приложение на закона на внушението,  Влад Пашов „ Имам дом Неръкотворен “ т.I

В неделя – ден на Слънцето – ще светя, ще блестя, ще грея, ще осветявам, ще творя, ще ръководя, ще се радвам, ще се веселя.
В понеделник
– ден на Луната – ще чистя, ще мия, ще нареждам, ще пълня, ще празня, ще съхранявам, ще се грижа.
Във вторник
– ден на Марс – ще побеждавам, ще направя, ще действам, ще бързам, ще прескачам, ще преодолявам, ще упорствам.
В сряда
– ден на Меркурий – ще уча, ще мисля, ще пътувам, ще общувам, ще подписвам, ще анализирам, ще търгувам, ще се адаптирам, ще информирам.
В четвъртък
– ден на Юпитер – ще давам, ще вярвам, ще философствам, ще дарявам. 
В петък
– ден на Венера – ще любя, ще сътруднича, ще уравновесявам, ще избирам, ще пея, ще свиря.
В събота
– ден на Сатурн – ще съграждам, ще пазя, ще планирам, ще се сдържам, ще уважавам, ще спазвам, ще се ограничавам.

 3. Всеки ден от седмицата е свързан с влиянието на енергиите на седемте планети от Слънчевата система, като на всяка планета съответства и определен цвят. Така, провеждайки Житния режим, бихте могли   мислено да се „обливате“ с цветна светлина и да мислите за обновяване на клетките.

*Неделя – цвят аметист или портокален – можете да мислите за обновяване на клетките на храносмилателната система – черва и стомах.
*Понеделник – цвят зелен – можете да мислите за обновяване на клетките на сърцето.
*Вторник – цвят червен – можете да мислите за обновяване на клетките на половата система.
*Сряда – цвят жълт – можете да мислите за обновяване на клетките на слънчевия сплит.
*Четвъртък – цвят син - можете да мислите за обновяване на клетките на гърлото и дробовете.
*Петък – цвят розов – можете да мислите за обновяване на клетките на очите и ушите.
*Събота – цвят виолетов – можете да мислите за обновяване на клетките на мозъка.

Други упражнения може да изберете в раздела ДУХОВНА РАБОТА ПО ВРЕМЕ НА ЖИТНИЯ РЕЖИМ, рубриката „Упражнения, които можем да правим по време на Житния режим“.


 

ЗАХРАНВАНЕ СЛЕД ЖИТНИЯ РЕЖИМ

            От 10 февруари до 19 февруари 2024 г.  

 

БЕСЕДАТА, която препоръчвам да се чете на първия  ден от захранването е „МЕТОДИ ЗА ХРАНЕНЕ”,  държана от Учителя на 11 май 1928 г., София, Изгрев.

https://triangle.bg/books/1927-09-04-19.1998/1928-05-11-05.html?fbclid=IwAR02OdC_m6zbNeWpopr6IJsElnQ793S1Zc4DUsKlJS8AypDgRi9A78cu-fQ

 

ФОРМУЛИТЕ, които се казват   всеки ден от захранването:

"Господи, приеми ме и днес в лечебницата на Природата " (3 пъти)

„В изпълнение волята на Бога е силата на човешката душа.” (3 пъти)

"Учителю  благи, води ме "(3 пъти)

 

Как протича един ден от захранването:

Сутрин:
  
На гладно 1 ч.л. мед се поставя на небцето и се смуче и след нея 1 чаша топла вода с няколко капки лимонов сок. Топлата вода е около температурата на нашето тяло. След затопляне на водата до три „бълбукания”, тя е оставена да поизстине. След 30 мин. – подходяща закуска за съответния ден.

Обяд: Топла вода, след 30 мин. – плод, след 30 мин. – салата, супа или основно по избор, подходящи за съответния ден.

След обяд: 1 плод, накиснати ядки, подходяща закуска за съответния ден.

Вечеря:

Салата, супа или основно по избор, подходящи за съответния ден.

Направете захранването много внимателно, без да бързате с включване на големи количества и разнообразна храна. Следвайте указанията, за да бъде ползотворен Житният режим и да запазите постигнатите резултати.

10 февруари 2024 г. – събота

ПЪРВИ ДЕН от захранването след Житния режим

 Основна храна за деня – ВАРЕН КАРТОФ.

 

Добре е през цялото захранване плодовете, зеленчуците и ядките да бъдат поне половината ви храна. Количеството на храната за едно хранене да бъде половината от обичайното за вас, от което сте сити и не ви е тежко. Храните са сурови и варени. През първия ден от захранването може да хапнете и три ябълки, девет ореха и мед (до 50 гр.) Ядките (орехи и други по избор), предварително накиснати, са от 30 до 60 гр. за целия ден.

Плодовете, зеленчуците и ядките да бъдат половината от храната ви за деня. Хапвате плодове и зеленчуци, салата от настърган морков, магданоз, ябълка, изкиснат слънчоглед, лимонов сок. От първите дни може да ползвате и копър, мащерка. чубрица, шафран, риган. Можете да хапвате разделно при съобразяване с времето за смилане на храната. Има и храни, които могат да се комбинират с други. Тях можете да хапвате заедно.

От днес може да добавяте към храната ядково мляко, което е чисто и няма добавки – бадемово, соево, без оризово. Оризовото - от втория ден на захранването.

Не ядете салата от марули, зелена салата, спанак, броколи, карфиол, брюкселско зеле.

Не ползвате мазнина, не ползвате сол.

Не ядете ряпа, лук, чесън, гъби.

Не ядете хляб.

 Не ядете боб, зеле, маслини, кисело и прясно мляко, сирене, кашкавал, яйца.

 Не ядете тестени изделия, сладкиши, баници, спагети, паста.

Не пиете кафе. Ако не можете без него, едно, когато сте най-сити.

Въздържате се от банани и киви.

Не пиете алкохол.

Не прекалявате с храни, от които се повишава рязко кръвната захар (сухи плодове).

Продължавате да пиете вода, защото и чистенето на организма ви продължава – 30 мл на килограм тегло и да не е студена.

Проверявате алкално-киселинния си баланс и ако има нужда, го коригирате.

ПОЛЗВАТЕ ПРИМЕРНОТО МЕНЮ за ДЕСЕТИЯ ден от подготовката.

Пояснения към менюто за първия ден от захранването:

Салата, супа или основно, по избор, подходящи за съответния ден. Понеже през първите дни се хапва малко, по-добре да е само едно от трите. Но не е проблем, ако хапнете малко основно и малко салата. Проблем е общото количество – и за вечерята, и за деня. Дори от голямо количество салата (зелена) е имало проблем. Не ви я препоръчвам и заради „чистотата” ѝ. Ако не можете без зелено, по-добре бейби спанак.

 

11 февруари 2024 г. - неделя

ВТОРИ ДЕН от захранването след Житния режим

 Основна храна за деня – ОРИЗ.

Количеството на храната за едно хранене е две трети от нормалното за вас, от което сте сити и не ви е тежко. Храните са сурови или варени. Хран/и/ете се по-често, но по малко. През втория ден може да хапнете две ябълки, шест ореха и мед (до 30 гр.). Ядките (орехите и други по избор), предварително накиснати, да бъдат от 30 до 60 гр. за целия ден. Хапвате плодове и зеленчуци, салата от настърган морков, настъргано червено цвекло, ябълка, изкиснати слънчогледови семена, магданоз, лимонов сок. Можете да хапвате разделно при съобразяване с времето за смилане на храната. Има и храни, които могат да се комбинират с други. Тях можете да хапвате заедно.

Не ползвате никакви подправки освен лимон, ако го понасяте.

Не ядете салата от марули, зелена салата, спанак, броколи, карфиол, брюкселско зеле.

Не ползвате мазнина, не ползвате сол.

Не ядете ряпа, лук, чесън, гъби.

Не ядете хляб.

Не ядете боб, зеле, маслини, кисело и прясно мляко, сирене, кашкавал, яйца.

Не ядете тестени изделия, сладкиши, баници, спагети, паста.

Не пиете кафе. Ако не можете без него, едно, когато сте най-сити.

Въздържате се от банани и киви.

Не пиете алкохол.

Продължавате да пиете вода, защото и чистенето на организма ви продължава – 30 мл на килограм тегло и да не е студена. Проверявате алкално-киселинния си баланс и, ако има нужда, го коригирате.

ПОЛЗВАТЕ ПРИМЕРНОТО МЕНЮ за ДЕВЕТИЯ ден от подготовката.

 

12 февруари 2024 г . – понеделник

ТРЕТИ ДЕН от захранването след Житния режим

Основна храна за деня - ПРОСО, БУЛГУР

 Количеството на приетата храна – три четвърти от нормалното за вас, от което сте сити и не ви е тежко. Храните са сурови или варени. Храните се по-често и по малко.

През третия ден може да хапнете една ябълка, три ореха и мед (до 20 гр.). Ядките (орехите и други по избор), предварително накиснати, да бъдат от 30 до 60 гр. за целия ден. Хапвате плодове и зеленчуци, салата от настърган морков, настъргано червено цвекло, ябълка, Можете да хапвате разделно при съобразяване с времето за смилане на храната. Има и храни, които могат да се комбинират с други. Тях можете да хапвате заедно, изкиснати слънчогледови семена, магданоз, лимонов сок.

Не ползвате никакви подправки освен лимон, ако го понасяте.

Не ядете салата от марули, зелена салата, спанак, броколи, карфиол, брюкселско зеле.

Не ползвате мазнина, не ползвате сол.

Не ядете ряпа, лук, чесън, гъби.

Не ядете хляб.

Не ядете боб, зеле, маслини, кисело и прясно мляко, сирене, кашкавал, яйца.

Не ядете тестени изделия, сладкиши, баници, спагети, паста.

Не пиете кафе. Ако не можете без него, едно, когато сте най-сити.

Въздържате се от банани и киви.

Не пиете алкохол.

Продължавате да пиете вода, защото и чистенето на организма ви продължава – 30 мл на килограм тегло и да не е студена. Проверявате алкално-киселинния си баланс и ако има нужда, го коригирате.

Ползвате ПРИМЕРНОТО МЕНЮ за ОСМИЯ ден от подготовката.

 

13 февруари 2024 г. – вторник

ЧЕТВЪРТИ ДЕН от захранването след Житния режим

 Основна храна за деня – ЕЛДА или КИНОА.

Количеството на приеманата храна е нормалното за вас, от което сте сити и не ви е тежко. Храните са сурови, приготвени на пара или варени. Храните се по-често и по малко. Ядките, предварително накиснати, да бъдат до 60 гр. за целия ден. Хапвате плодове и зеленчуци, салата от настърган морков, настъргано червено цвекло, ябълка, целина, изкиснати слънчогледови семена, магданоз, лимонов сок. Можете да хапвате разделно при съобразяване с времето за смилане на храната. Има и храни, които могат да се комбинират с други. Тях можете да хапвате заедно.

Не ползвате никакви подправки освен лимон, ако го понасяте.

Не ядете салата от марули, зелена салата, спанак, броколи, карфиол, брюкселско зеле.

Не ползвате мазнина, не ползвате сол.

Не ядете ряпа, лук, чесън, гъби.

Не ядете хляб.

Не ядете боб, зеле, маслини, кисело и прясно мляко, сирене, кашкавал, яйца.

Не ядете тестени изделия, сладкиши, баници, спагети, паста.

Не пиете кафе. Ако не можете без него, едно, когато сте най-сити.

Въздържате се от банани и киви.

Не пиете алкохол.

Не прекалявате с храни, от които се повишава рязко кръвната захар (сухи плодове).

Проверявате алкално-киселинния си баланс и, ако има нужда, го коригирате. Продължавате да пиете вода, защото и чистенето на организма ви продължава – 30 мл на килограм от Вашето тегло и да не студена.

ПОЛЗВАТЕ ПРИМЕРНОТО МЕНЮ за СЕДМИЯ ден от подготовката, като при нужда адаптирате рецептите с оглед горните указания. Това се налага, защото при захранването е добре да не се бърза с добавяне на храни – сол, сушени плодове, банани, киви и други, които са изброени по-горе.

 

14 февруари 2024 г. – сряда

ПЕТИ ДЕН от захранването след Житния режим

 Основна храна – ЛЕЩА (белена).

Храните са сурови и/или варени. Количеството на приеманата храна е нормалното за вас, от което сте сити и не ви е тежко. Хапват се по желание плодове, зеленчуци. Ядките, предварително накиснати, да бъдат до 60 гр. за целия ден. Хляб – по възможност от здравословните. Може да добавяте мазнина, за предпочитане зехтин. В салатите може да се добавя малко сол. Проверявате алкално-киселинния си баланс и ако има нужда, го коригирате. Продължавате да пиете вода, защото и чистенето на организма ви продължава (30 мл на килограм тегло и да не е студена). Можете да хапвате разделно при съобразяване с времето за смилане на храната. Има и храни, които могат да се комбинират с други. Тях можете да хапвате заедно.

Без мляко и млечни продукти.

Не ползвате силни подправки.

Без сладкиши и тестени изделия.

Без боб, зеле.

Без ряпа, лук, чесън, гъби.

Без кафе и алкохол.

Не прекалявате с храни, от които се повишава рязко кръвната захар (сухи плодове).

Продължавате да пиете вода, защото и чистенето на организма ви продължава – 30 мл на килограм тегло и да не е студена. Проверявате алкално-киселинния си баланс и ако има нужда, го коригирате.

ПОЛЗВАТЕ ПРИМЕРНОТО МЕНЮ за ШЕСТИЯ ден от подготовката.

 

15 февруари 2024 г. – четвъртък

ШЕСТИ ДЕН от захранването след Житния режим

Основна храна за деня – ГРАХ.

Храните са сурови, варени или печени. Количеството на приеманата храна е нормалното за вас, от което сте сити и не ви е тежко. Хапват се по желание плодове, зеленчуци, ядки – предварително накиснати, до 60 гр. за целия ден. Хляб – по възможност от здравословните. Можете да хапвате разделно при съобразяване с времето за смилане на храната. Има и храни, които могат да се комбинират с други. Тях можете да хапвате заедно.

От днес може да добавите мляко и млечни продукти в малки количества. Може да добавяте мазнина, за предпочитане зехтин. В салатите може да се добавя малко сол. Може да ползвате лук, но само варен или печен, добавен към гозбите.
      Проверявате алкално-киселинния си баланс и ако има нужда, го коригирате. Продължавате да пиете вода, защото и чистенето на организма ви продължава – 30 мл на килограм тегло и да не е студена.
      Не ползвате силни подправки.

Без сладкиши и тестени изделия.
Без боб, зеле.
Без ряпа, суров лук и чесън.
Без кафе и алкохол.
Не прекалявате с храни, от които се повишава рязко кръвната захар (сухи плодове).

ПОЛЗВАТЕ ПРИМЕРНОТО МЕНЮ за ПЕТИЯ ден от подготовката.

 

16 февруари 2024 г. – петък

СЕДМИ ДЕН от захранването след Житния режим

 Основна храна за деня – ЗЕЛЕН ФАСУЛ.

Храните са сурови, варени или печени. Количеството на приеманата храна е нормалното за вас, от което сте сити и не ви е тежко. Хапват се по желание плодове, зеленчуци, ядки – предварително накиснати, до 60 гр. за целия ден. Хляб – по възможност от здравословните. Мляко и млечни продукти – в малки количества. Може да добавяте мазнина, за предпочитане зехтин. В салатите може да се добавя малко сол.

Проверявате алкално-киселинния си баланс и, ако има нужда, го коригирате. Продължавате да пиете вода, защото и чистенето на организма ви продължава (30 мл на килограм тегло и да не студена). Можете да хапвате разделно при съобразяване с времето за смилане на храната. Има и храни, които могат да се комбинират с други. Тях можете да хапвате заедно.

Не ползвате силни подправки.

Без сладкиши и тестени изделия.

Без боб, зеле.

Без ряпа, суров лук и чесън.

Без кафе и алкохол.

Продължавате да пиете вода, защото и чистенето на организма ви продължава – 30 мл на килограм тегло и да не е студена.

Проверявате алкално-киселинния си баланс и ако има нужда, го коригирате.

ПОЛЗВАТЕ ПРИМЕРНОТО МЕНЮ за ЧЕТВЪРТИЯ ден от подготовката.

 

 

17 февруари 2024 г. – събота

ОСМИ ДЕН от захранването след Житния режим

Основна храна за деня – НАХУТ, ЛЕЩА /небелена/
Всичко друго е както предния ден:
Храните са сурови, варени или печени.
Количеството на приеманата храна е нормалното за вас, от което сте сити и не ви е тежко.
Хапват се по желание плодове, зеленчуци, ядки, предварително накиснати, до 60 гр. за целия ден.
Хляб - по възможност от здравословните.
Мляко и млечни продукти - в малки количества .
Може да добавяте мазнина, за предпочитане зехтин.
В салатите може да се добавя малко сол.
Може да добавите към менюто едно варено яйце.

Проверявате алкално-киселинния си баланс и ако има нужда го коригирате.
Продължавате да пиете вода , защото и чистенето на организма ви продължава /30 мл на килограм тегло и да не студена/.
Не ползвате силни подправки.
Без сладкиши и тестени изделия, баници, спагети, паста.
Без боб, маслини, кисели краставички, зеле.

Без ряпа, лук, чесън, гъби.
Без кафе и алкохол.

 ПОЛЗВАТЕ ПРИМЕРНОТО МЕНЮ за ТРЕТИЯ ден от подготовката.

 

18 февруари 2024 г.  – неделя

ДЕВЕТИ ДЕН от захранването след Житния режим

Основна храна за деня – ПРЯСНО ЗЕЛЕ. Може всички храни от ЗЕЛЕВИ, но да са пресни.
Храните са сурови, варени или печени.

Количеството на приеманата храна е нормалното за вас, от което сте сити и не ви е тежко.
Хапват се по желание плодове, зеленчуци, ядки /накиснати/ - до 60 гр. за деня, хляб - по възможност от здравословните.

Можете да хапвате разделно при съобразяване с  времето за смилане на храната. Има и храни, които могат да се комбинират с други. Тях можете да хапвате заедно.
Не ползвате силни подправки.

Без боб.

Без сладкиши и тестени изделия.
Без кафе и алкохол.

 

ПОЛЗВАТЕ ПРИМЕРНОТО МЕНЮ за ВТОРИЯ ден от подготовката.

 

19 февруари 2024 г. – понеделник

ДЕСЕТИ ДЕН от захранването след Житния режим

Основна храна за деня - ЗРЯЛ ФАСУЛ
Последен ден без месо, риба, сладкиши и техните производни
Храните са сурови, варени или печени.
Количеството на приеманата храна е нормалното за вас.
Храните се по-често и по  малко.
Хапват се по желание плодове, зеленчуци, ядки /накиснати/ - до 60 гр. за деня.
Хляб - по възможност от здравословните.
Можете да хапвате разделно при съобразяване с  времето за смилане на храната. Има и храни, които могат да се комбинират с други. Тях можете да хапвате заедно.
Не ядете тестени изделия, сладкиши
Не пиете кафе.

ПОЛЗВАТЕ ПРИМЕРНОТО МЕНЮ за ПЪРВИЯ ден от подготовката.

                                                                      

***

Тези от вас, които не са вегетарианци, могат да включат месото в менюто си едва след 10-ия ден на захранването в следната последователност:

Риба:

От 11-ти до 15-ти ден на захранването – варена, от 16-ти до 20-ти ден – печена, след 20-тия ден може и пържена.

Пилешко месо:

От 16-ти до 20-ти ден – варено, а след 20-тия ден и печено.

Останалите видове меса се включват в менюто след 25-ти ден – само варени, след още пет дни – печени и след още 5 дни – пържени (за вид на приготвяне – през 5 дни).

След 25-тия ден от началото на захранването може да се включат наденици, салами, луканки и др. колбаси.